ד"ר דניאל קסוביץ DDS, FAGD
דמיינו כביש שזה עתה נסלל מחדש.
פני הכביש חלקים, הצבע אחיד ובוהק, והנסיעה בו פשוטה ביותר. כבישים שהם מתוחזקים היטב גם בטוחים ביותר.
השוו כביש זה לכביש שעובר תיקונים תדיר. כאשר ממלאים את הגומות באספלט, כעבור זמן המילוי שוקע ופני הכביש נעשים בלתי אחידים, דבר של רק שאינו אסתטי אלא שגם מסוכן. למרבה הצער רשויות מקומיות רבות מדי מתמקדות בפתרון קצר הטווח למלא את הגומות, ומזניחות את האסטרגיה ארוכת הטווח של סלילה מחדש בהזדמנות אחת.
כביש מלא גומות? זהו מצבם של הרבה אנשים שנכנסים לקליניקה שלי.
רובם של האנשים ממשיכים בחייהם ואחת למספר שנים זקוקים לטיפול חירום אצל רופא שיניים. יתכן והם זקוקים לסתימות, טיפול שורש, השתלה או כתר. לפעמים שן יכולה להישחק באופן לא אחיד ויש צורך בתיקון. אמנם רופא שיניים מיומן יכול לטפל בבעיות אלה בזמן שהן עולות, אבל מספר עשורים לאחר טיפולים כאלה הפצינט נשאר עם פה מלא "בורות" ו"גומות." השיניים בלתי אחידות, הן נשחקות, הצבע משתנה במעט משן לשן, וכל פעולה מהלעיסה ועד לחיוך הופכת בעייתית.
הפתרון הוא לטפל בפה בשלמותו, בדומה לסלילת הכביש מחדש. במקום למלא "גומה" מטפלים בכל השיניים במטרה להשיג עקביות ובריאות ארוכות טווח. התוצאה: שיניים יפות ובריאות שמתפקדות באופן מלא; שלא לדבר על חיוך נפלא.
במקום טיפול דנטלי מקוטע וחלקי, במקום טיפול המוגבל לשן אחת, בשיקום מלא של הפה רופא השיניים שוקל את ההשלכות על הלסתות בכללותם, מה שמשפיע על פרצופו המלא וחיוכו של המטופל. לדוגמה, כאשר חסרות שיניים, השיניים הקיימות יזוזו לאיטן לתוך המקומות הפנויים. כאשר שיניים נשחקות במהלך השנים קורה אותו הדבר. ניתן לטפל בכל שן עצמה, אבל זה יכול להביא למנשך בלתי אחיד (ושיניים בעלות גוונים שונים). במרוצת השנים הרבה אנשים שחקו את רוב או כול זגוגית השן של השיניים. זגוגית השן הינה החומר החזק ביותר בגוף האדם, בעלת דחיסות גבוהה יותר מהעצמות. אבל לאורך עשרות שנים של לעיסה, אפילו זגוגית שן

נשחקת. כאשר זגוגית השן נהרסת, הדנטין שמתחתיו, שהוא רך יותר, יישחק מהר הרבה יותר. זהו השכבה האחרונה לפני מוך השן, כך שזה חיוני להגן על השיניים לפני שהדנטין יישחק. פורצלן או חומרים מודרניים אחרים כגון זירקוניה מחקים את המראה של זגוגית השן ואף קשיחים יותר.
אורך השיניים קובע את גובה הפרצוף. במהלך השנים כאשר השיניים נשחקות, הפרצוף מתכווץ והקמטים נעשים בולטים יותר. אצל הרבה אנשים השיניים העליונות כלל לא נראות כאשר הם מדברים. לעיתים, שיקום מלא של הפה כולל הארכת השיניים כך שהשיניים נראות שוב מעבר לשפה. שיקום השיניים לגובהם המלא יכול ליצור חיוך צעיר ובריא יותר. תוצאה נלווית היא החזרת הפרצוף לאורכו הראוי, ולעיתים קרובות הקווים של הפרצוף הופכים חלקים יותר.
הסתכלו במראה. אם אתם רואים עיגול צהוב על קצוות או משטחי הלעיסה של השיניים, אזי זגוגית השן כבר נשחקה. אם זה נעשה בשן אחת, סביר מאד ששן אחרת תהיה באותה המצב – אפילו אם טרם רואים זאת.
אנשים רבים נכנסים לקליניקה וחושבים הגרוע ביותר, שהפה נמצא במצב נוראי. לעיתים קרובות הם אומרים לי, "אני בטוח שזה המקרה הגרוע ביותר שראית אי פעם!" אבל לרוב אין זה המצב. השימוש בציוד ושיטות חדישים מעניק אפשרויות טיפול רבות עבור כמעט כל בעיה. אין פתרון אחד ואחיד עבור כולם. לאחר בדיקה מעמיקה, כולל צילומי רנטגן דיגיטליים וניתוח תפקודי ואסתטי, אנחנו יכולים להציע מספר פתרונות שונים ולעזור לכם לבחור בפתרון המתאים לצרכים ולרצונות שלכם.
אחת מהנסיבות המספקות ביותר היא לשמוע ממטופל כמה הטיפול שינה את חייו. אנשים אמרו לי שהם התביישו לחייך משום שהם לא מרוצים מהמראה שלהם. גרוע מכך, חסרו להם שיניים. עכשיו הם יוצאים מהבית יותר, והם מרגישים שהאישיות שלהם השתנתה. שוב הם מרגישים נוח בקבוצה של אנשים.
אכן, אין כמו כביש סלול חדש.