ד"ר אלי גרמן, DDS

 

זה קורה כל הזמן… נכנס פציינט שבוע לפני החתונה ושואל, "הרופא, תוכל לתקן לי את השיניים? רוב הזמן התשובה היא שלילית, הרי הזזת שיניים דורשת זמן. אמנם, קיימים מקרים בהם ניתן לתקן בעיה קטנה בשיניים בתוך זמן קצר. לדוגמה רווח בין השיניים או שן בולטת החוצה ניתנים לתיקון תוך מספר חודשים, שבועות, ואף שעה אחת בלבד!

האיך יתכן דבר זה? אני אסביר…

כאשר למדתי בתכנית האורתודונטית לבוגרי תואר ראשון במרכז הרפואי מונטיפיורי, אחד מהמרצים, ד"ר שלטון, המציא שיטה בשם "אצבע-דונטיקה" ("Fingerdontics"). מעבר להיותו רופא אורתודונט רם דרג בעיר מנהטן, ד"ר שלטון גם היה נגן חליל ג'אז ברמה מקצועית, וכמובן היה בעל סבלנות רבה. עבור שיטת האצבע-דונטיקה חייבים הרבה סבלנות.

(ראשית כול, אזהרה: לפני שאסביר שיטה זאת, אין לנסות אותה בעצמכם משום שניתן להזיק לשיניים.)

ד"ר שלטון היה מניח את אצבעו בעדינות על השן ומסביר לנו ששיניים הן בעצם מפרקים. השן יושבת בתוך תושבת עצם והיא מוקפת על ידי סיבים שמחברים אותה לעצם. סיבים אלה יכולים להימתח, כך שלאחר זמן קצר יחסית ניתן לראות שהשן זזה.

לאחר ההדגמה שלו, הוא היה יוצא מהחדר ובתוך שניות השן היתה חוזרת למקומה הקודמת! למדנו את הלקח: הבעיה בשיטת האצבע-דונטיקה היא שאותם הסיבים שנמתחו ובכך אפשרו לשן לזוז, יחזרו לגודלם הטבעי ובתוך כך יגררו את השן איתם. דבר זה מכונה "זיכרון השן" בפי אורתודונטים.

דרך אחת לאתחל זיכרון השן היא באמצעת אורתודונטיה רגילה. זאת מאפשרת לסיבים שמסביב לשן לקבל צורה חדשה במיקום החדש. דרך אחרת היא להתקין גשר קבוע אחרי שהשיניים הוזזו.

אז איך ניתן להזיז שיניים בתוך שעה אחת וגם לוודא שהם ישארו במקומן החדש? מתקינים גשר קבוע על החלק האחורי של השיניים. מדובר בגשר קטן וחלקלק שבנוסף מקבל ציפוי חלק מאד. הפציינטים מאד מרוצים ממנו משום שהגשר מרגיש נוח והוא חוסך את האופציה של גשר נשלף שיש לשים בפה משך כל היום. בנוסף, אני מיישם התאמה לשיטה של ד"ר שלטון הנובעת מ"רחמנות" על הפציינט (ועל האצבע שלי) ואני משתמש במספר קוביות בכדי להשיג את אותן התוצאות.

לסיכום:

לעיתים קרובות ניתן לתקן רווחים או יישור לקוי קלים בתוך שעה אחת בעזרת קוביות וגשר קבוע. לכן, כשיש פגישה עסקית חשובה מחר ואתם לא רוצים להיראות כמו ניבתן או כמו בוב ספוג, כדאי להתקשר אלינו. יתכן שעדיין יש לכם זמן, אפילו זמן די והותר! קוביות בשעה אחת!

יש לציין שאנחנו לא ממליצים להמתין עבור טיפול אורתודונטי עד לדקה התשעים. אם אתם רואים משהו בחיוך שלכם שברצונכם לתקן, תמיד עדיף לבוא אלינו להתייעצות בהקדם האפשרי.

הפציינט האמור לא אהב את הרווחים בין שיניו, והוא סרב לעזוב ללא קוביות או Invisalign (קוביות שקופות). בזמן שישב במשרד למשך שעה התקנו ארבע קוביות. אחר כך התקנו את הגשר הקבוע, ופרצופו התמלא עם חיוך מנצח!

 

ד"ר גרמן הוסמך לאורתודונטיה על ידי המרכז הרפואי מונטיפיורי / המכללה לרפואה ע"ש אלברט איינשטיין