הפרוצדורה החדשה לטיפול בלייזר או LANAP, הינו גישה ייחודית לטיפול במחלות חניכיים. למרות שרוב הטיפולים הכירורגיים מתמקדים בכריתה, LANAP משתמשים בלייזר מיוחד בכדי לעודד את התחדשות האיזור. עד לפני מספר שנים, טיפול במחלת חניכיים דרשה פרוצדורה ניתוחית כואבת וארוכה. החניכיים לאחר הטיפול היו פצועות ושרוטות, ואף תפורות בקירבה רבה לשיניים. עיצוב עצמות הלסת, לרוב דורשות פרוצדורה כזאת עם דקיחה פנימית. הטיפול הזה דורש מספר ביקורים אצל מנצח ולעיתים זיהום משני ובעיות בחלל הפה.

לעומת זאת, LANAP , משתמשת בקרן לייזר בכדי להשמיד חיידקים פתוגנים אחרים בחניכיים, כמו גם להסיר רקמות חניכיים מתות או נגועות. הטיפול לוקח פחות מדקה אחת, כולל זמן עם הקרנת הלייזר שנמשכת בין 5-40 שניות, בהתאם לעומק האיזור הנגוע. נדרשים רק שני ביקורים אצל המנתח, וזמן ההחלמה מהיר וללא כאב. כבר מעל עשור, שהטיפול והלייזר האלה פותחו על ידי ד"ר רוברט ה. גרג השני וד"ר דלווין מקארתי, בשנת 1991.

במשך שנים אחדות לאחר מכן, הטכנולוגיה שופצה על מנת לספק תוצאות יעילות יותר. הטיפול אושר על ידי מנהל המזון והתרופות האמריקני בשנת 2004. המחקר המוקדם של הטיפול גילה ירידה ממוצעת של 50% מהעומס על הכיס בחניכיים ואף 48% שיפור בצפיפות העצם.

מרכז רפואת שיניים רחביה, הממוקם במרכז ירושלים, הינו מרכז פואת השיניים היחידה עם הרישיון לבצע טיפולי LANAP בישראל כיום.

להלן סרטון מידע מונפש המסביר את הליך LANAP: